Pompy ciepła jako źródło ciepła w domu
Oferujemy montaż pomp ciepła na terenie Warszawy, Kalisza i okolic.
Pompa ciepła to urządzenie wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub energii cieplnej. Zajmujemy się zarówno montażem jak i profesjonalnym serwisem pomp ciepła.
Nasza firma pomoże ci dobrać najlepsze rozwiązania dla twojego domu, w zależności od potrzeb i możliwości otoczenia.
Rodzaje pomp ciepła:
Pompa ciepła powietrzna.
Powietrzna pompa ciepła (źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz)
- Pompa ciepła powietrze-powietrze (transportuje ciepło do wewnątrz)
- Pompa ciepła powietrze-woda (transportuje ciepło do obiegu grzewczego i do zbiornika domowego z gorącą wodą)
Pompy powietrzno-powietrzne, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i transportują to ciepło do powietrza wewnętrznego (np. domu) są najtańszymi i najbardziej powszechnymi.
Pompy ciepła powietrzno-wodne transportują pobrane ciepło z zewnątrz do obiegu grzewczego. Pompy te mogą również transportować ciepło do domowych zbiorników wody gorącej, a woda ta używana jest do zasilania kranów, pryszniców w budynku.
Powietrzne pompy ciepła są względnie proste i niedrogie w instalacji oraz historycznie są najpowszechniej stosowanymi typami pomp ciepła.
Pompy ciepła gruntowe.
- Gruntowe pompy ciepła (źródłem ciepła jest grunt lub podobne źródło)
- Gruntowo-powietrzne (transportują ciepło do wewnątrz)
- Glebowo-powietrzne (gleba jako źródło ciepła)
- Skalno-powietrzne (skała jako źródło ciepła)
- Wodno-powietrzne (zbiornik wodny jako źródło ciepła, np. wody podziemne, jezioro, rzeka)
- Gruntowo-wodne pompy ciepła (transportują ciepło do obiegu grzewczego i domowego zbiornika wody gorącej)
- Glebowo-wodne (gleba jako źródło ciepła)
- Skalno-wodne (skała jako źródło ciepła)
- Wodno-wodne (zbiornik wodny jako źródło ciepła)
Gruntowe pompy ciepła, czasem nazywane „geotermalnymi pompami ciepła” mają większą efektywność niż powietrzne pompy ciepła specjalnie przy niższych temperaturach otoczenia.
Wodne pompy ciepła
Wodne pompy ciepła używają jako źródło ciepła wodę płynącą.
W zależności od zewnętrznego źródła zasilania można je również podzielić na:
- elektryczne,
- olejowe,
- gazowe (GHP – Gas Heating Pumps).
Dobór źródła zasilania ma nie tylko wpływ na ostateczną ekonomiczność i efektywność rozwiązania (zastosowanie silników gazowych pozwala na dalsze oszczędności dochodzące nawet do 50% w stosunku do tradycyjnych pomp ciepła), ale również na środowisko (LPG jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż np. olej opałowy).
Budując dom, wybierz mądrze. Zastosuj najbardziej optymalne rozwiązanie które pozwoli ci na eksploatację budynku na komfortowych warunkach i w niskiej cenie.
Pamiętaj iż zawsze gdy pojawią się w twojej głowie wątpliwości co do wybranego rozwiązania, może skontaktować się z nami. Z chęcią udzielimy ci wszelkiej niezbędnej pomocy w zakresie doradztwa technicznego.
Wszyscy nasi klienci wiedzą iż w każdej chwili mogą się do nas zwrócić o pomoc w sprawach związanych z ogrzewaniem czy też wentylacją domu.
Wybór pompy ciepła
Wybór pompy ciepła to pierwszy etap. Drugim, równie ważnym, jest prawidłowy montaż pompy ciepła i jej rozruch. Właściwy montaż pompy ciepła determinuje prawidłowe działanie całego układu i jego efektywność. Jeśli pompa ciepła zostanie zamontowania nieprawidłowo to ryzyko awarii i poważnych usterek zwiększa się wielokrotnie.
Proces montażu pompy ciepła zależy przede wszystkim od rodzaju instalowanego urządzenia, bowiem montaż pompy ciepła typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda wymaga znacznie mniejszych nakładów aniżeli montaż pompy z wymiennikiem gruntowym. Aby montaż i rozruch pompy przebiegło właściwie i bez problemów warto wybrać instalatora posiadającego zarówno doświadczenie jak i określone uprawnienia w zakresie urządzenia jakie zostało wybrane. Nie bez znaczenia jest bowiem montaż pompy ciepła w odpowiedniej lokalizacji, miejscu i ułożeniu, tak by zapewnić jednostce optymalne warunki pracy, w tym właściwy przepływ powietrza czy odprowadzenie skroplin w przypadku jednostek zewnętrznych. Niebagatelne znaczenie w jednostkach typu split ma odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej.
Montaż pomp ciepła wymaga również odpowiedniego podłączenia instalacji elektrycznej z użyciem właściwie dobranych przewodów i zabezpieczeń antyprzepięciowych. Istotny jest także właściwy dobór podzespołów, w tym rur chłodniczych pełniących ważną funkcję w sprężaniu gazu.
Decydując się na usługi specjalisty zyskujemy również pewność właściwego ustawienia trybu pracy pompy ciepła i jej poszczególnych parametrów, co warunkuje jej wydajność, optymalny pobór energii i efektywność w ogrzewaniu przewidzianej powierzchni. Niemałe znaczenie ma również rozmieszczenie czynników temperatury, dzięki którym automatyka pompy ciepła warunkuje włączenie, przełączanie i wyłączanie jednostki.
Jak wynika z powyższego montaż pompy ciepła to zadanie wymagające posiadania odpowiedniej wiedzy, znajomości działania i funkcjonalności poszczególnych jednostek i typów pomp ciepła. Jeżeli chcemy mieć pewność, że jej użytkowanie będzie bezproblemowe i bezawaryjne zdecydowanie warto postawić na fachowca w tej dziedzinie. Oferujemy profesjonalny montaż pomp ciepła różnego typu i różnych producentów z zachowaniem ich zaleceń i wskazań z wykorzystaniem dedykowanych podzespołów i elementów.
W ramach naszej oferty posiadamy również serwis pomp ciepła, w której skład wchodzi również indywidualna konfiguracja jednostki pod preferencje i oczekiwania użytkownika.
Świadczymy także usługi przeglądu i konserwacji pomp ciepła, który pozwala zachować doskonały stan techniczny.
W zakres świadczonego serwisu pomp ciepła wchodzi między innymi:
- kontrola szczelności i ciśnienia,
- kontrola układu górnego, dolnego, automatyki i obiegu,
- weryfikacja stanu filtrów,
- kontrola bezpieczników, czujników i zaworów bezpieczeństwa,
- rewizja przeponowych naczyń wzbiorczych,
- kontrola i ewentualne czyszczenie wymiennika (parownika),
- kontrola instalacji elektrycznej,
- sprawdzenie połączeń chłodniczych i hydraulicznych,
- weryfikacja poprawności ustawień jednostki oraz poprawności jej pracy.
Decydując się na okresowy serwis pompy ciepła użytkownik zyskuje pewność efektywnej, bezpiecznej i niezawodnej pracy urządzenia, co wpływa bezpośrednio na koszty ogrzewania i zwiększenie jej żywotności w perspektywie czasu.